Pisarka w ogniu

Suzanne Collins urodziła się 11 sierpnia 1962 roku w stolicy stanu Connecticut, Hartford

Suzanne Collins urodziła się 11 sierpnia 1962 roku w stolicy stanu Connecticut, Hartford. Jako córka, stacjonującego w czasie wojny w Wietnamie, oficera United States Air Force, odebrała staranne wykształcenie, którego zdobywanie zakończyła na wydziale teatru i telekomunikacji Indiana University. Podobno pisanie pociągało ją “od zawsze”, nie wiedziała jednak jaka forma odpowiada jej najbardziej i postanowiła nie wybierać – została więc scenarzystka telewizyjną i pisarką.

Na srebrnym ekranie

Swoją karierę rozpoczęła na początku lat dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia, jako twórca programów telewizyjnych skierowanych do dzieci. Współpracowała między innymi ze stacjami Nickelodeon przy takich produkcjach jak “Klarysa wyjaśni wszystko”, “Mały miś” czy “Oswald” oraz Minimini, jako główny twórca opowieści o wczesnych latach życia psa Clifforda. Za współtworzenie “Christmas Special, Santa, Baby” otrzymała swoją pierwszą nominację do nagrody Writers Guild of America.

W świecie książek

Collins swoje woje pierwsze podejście do literatury poza telewizją zrobiła już w 1999 roku książką “Fire Proof: Shelby Woo #11”. Pierwszy, większy sukces jako powieściopisarka osiągnęła jednak sześć lat później, wydając pierwszy tom z serii “Kroniki Podziemia”, która objęła łącznie pięć książek:

  • “Gregor i niedokończona przepowiednia”
  • Gregor i przepowiednia zagłady
  • “Gregor i klątwa stałocieplnych”
  • “Gregor i tajemne znaki”
  • “Gregor i kod Pazura”

W 2005 roku ukazała się również, niezwiązana z serią, książka “When Charlie McButton Lost Power”.

Hollywoodzki sukces


Cały świat poznał Collins w marcu 2012 roku, gdy na ekrany kin weszła pierwsza ekranizacja jej bestsellerowej trylogii “Igrzyska Śmierci”. Pierwszy tom został wydany pod tym samym tytułem już 2008 roku, dwa kolejne – “W pierścieniu ognia” i “Kosogłos” – odpowiednio w roku 2009 i 2010. W tedy też tygodni “Time” uznał ja za jedną z najbardziej wpływowych ludzi roku. Szeroko zakrojona, wielowątkowa opowieść o losach powstałego na gruzach Stanów Zjednoczonych Panem i niepokornej Katniss Everdeen, przyniosła sławę zarówno swojej autorce, jak i odtwórczyni głównej roli Jennifer Lawrens, dla której nie była to pierwsza ważna, ale z pewnością najgłośniejsza do tego momentu rola.

Sukcesu pisarki i jej serii nie złamały również oskarżenia o plagiat, które wysuwali wobec niej fani innej powieści – wydanej w 1999 roku “Battle Royale”, autorstwa japońskiego powieściopisarza Kōshuna Takamiego. Collins na zarzuty odpowiedziała informując, że inspiracją była dla niej nie książka, a co raz bardziej absurdalne programy utrzymywane w koncepcji reality show i myśl, która przeszła jej przez głowę, gdy zobaczyła kolejny, jeszcze bardziej urągający inteligencji scenariusz – “a co, gdyby kazali się wam pozabijać dla oglądalności i zwycięstwa?”.

W 2019 roku pisarka poinformowała o wznowieniu prac nad serią, a pierwszej książki spodziewamy się już w 2020 roku.

Vintage obraz autorstwa ArthurHidden - www.freepik.com